Американська художниця українського походження Ольга Рондяк разом із сім’єю зберігають українські традиції за кордоном уже кілька десятиліть. Її дідусь із мамою емігрували до США під час Другої світової війни. 1992 року Ольга повернулася додому — в Україну та займалася тут творчістю. У лютому 2022 року вона залишила Київ через війну. Втім, цей переворот у житті став новим етапом у її творчості, йдеться у матеріалі “Ранку Вдома“.
Американська художниця українського походження Ольга Рондяк та її родина зберігають українську ідентичність за кордоном уже кілька десятиліть.
“Мої батьки народилися в західній Україні. Через Другу світову війну змушені були тікати від сталінського режиму. Моя мама не бачила своєї матері з 11 років. 1949 року”, – розповіла художниця та волонтер Ольга Рондяк.
Бабуся Ольги залишилася в Коломиї, бо її друга дочка тяжко хворіла і, на жаль, померла у віці 19 років. Згодом бабусю відправили до Мордовії до жіночого трудового табору. За 15 років жінку звільнили. Вона повернулася до Коломиї.
“Коли моя бабуся була в цьому таборі Мордовії в Росії. Вона таємно вночі вишивала чудові ікони, і коли її випустили, вона взяла ці ікони із собою, а потім передала їх нам через американця, який їхав назад до Америки”, – розповіла художниця.
Ці роботи потрапили до сім’ї. Одна з ікон була завершена. Саме вона надихнула Ольгу у 2014 році, коли розпочалася Революція Гідності.
“Якось символічно було, тому що я створила сучасну ікону з колажу. Моя бабуся не закінчила її, а я завершила все у сучасному стилі, бо тоді вже Україна себе реалізувала повністю”, – додала Ольга Рондяк.
На той час Ольга вже жила у Києві. Художниця повернулася до України 1992 року. Народила трьох дітей, писала картини та займалася творчістю.
Лютий 2022 року перевернув її спокійне життя з ніг на голову. Коли розпочалася повномасштабна війна, жінка була в Америці, а її чоловік перебував у Києві. У перші дні вторгнення він виїхав до Варшави і там допомагав українським біженцям.
Ольга почала діяти в Америці. Спочатку давала інтерв’ю, щоб донести правду про те, що відбувається. Пізніше почала створювати портрети українських жінок.
Понад 70 картин увійшли до серії “Подолання”. Кожна з них – портрет. Українські жінки уособлюють рішучість, незламність та силу. Свої роботи художниця представляє на виставках та віддає на аукціони, щоби підтримати Україну.
“Одну картину в Канаді продали за 20 тисяч доларів, це стовідсотково пішло на допомогу Україні. на той час я намагаюся брати участь у кожній акції на підтримку України. Картини продаються за різними цінами.
Наразі художниця працює над новими проектами, які допомагають наблизити перемогу та мріє знову повернутися до спокійного життя у Києві.