Майстер клас по створенню ляльки-мотанки.

 

      Для створення ляльки-мотанки наші пращури використовували підручний матеріал. Все, що траплялося в домі з текстилю і було не потрібне  йшло в діло: шматки старої сорочки, постелі, старий одяг, який залишився з діда-прадіда, стрічки, намисто,або ж сухі квіти, ягоди, тощо. Рекомендую усім новачкам поритися у шафі, і вибрати речі, які викинути шкода, а носити не будеш. Гарно підходять дитячі речі: сорочечки чи спіднички, старі скатерті, серветки. Не треба відразу бігти до магазину і тратити гроші на покупку нової матерії, бо це не головне у створенні ляльки- мотанки.

    Найголовніше це те, щоб процес виготовлення приносив вам задоволення. Рекомендую також увімкнути спокійну музику. А якщо ви хочете, щоб ваша лялечка була для вас ще й оберегом, не полінуйтеся і знайдіть записи молитов, чи мантр, чи богослужінь, які відповідають вашій вірі. Отримаєте грандіозну релаксацію від слухання, споглядання і цікавої роботи.

     Отже, починаємо.

1.  Викладаємо на столі все, що знадобиться для виготовлення ляльки-мотанки:

для голови - шматок м,якої тканини, наприклад у мене (на фото) стара гарусова хустка, підійде пеленка чи рушник, чи стара наволочка;

для рук і нижньої спідниці - ситцеву тканину, у мене - магазинний рушник під вишивку, підійдуть дитячі платтячка, сорочечки, тощо;

Спідниця, фартушок і корсетка (жилетка) - будь-які несипучі тканини, які вам довподоби; у мене на фото -  старе дитяче плаття в червону клітинку, шматок від скатертини, і від вовняної хустки.

mastrklas-photo-1

2. Розстеляємо тканину для голови на столі, складаємо краями до середини, Ширина складеної тканини буде висотою голови ляльки.

mastrklas-photo-2

3. Далі скручуємо тканину, це і буде основа для голови ляльки-мотанки. Доречі, з боків скрутки видно спіраль - символ безкінечності життя.

mastrklas-photo-3

4. Отриману скрутку тугенько перемотуємо нитками, злегка стягуючи. Чим тугіша буде голова - тим краще намотувати хрест.

 

mastrklas-photo-4

 

5. Для обмотування голови виберіть тканину яка не просвічується, але і не дуже цупка, тоді голова буде охайною і без складок. У мене на фото тканина біла, але може бути будь-якого світлого кольору, бачила навіть у мілкий малюнок - досить гарно.

mastrklas-photo-5

6.  Кладемо скрутку на клаптик посередині, ближче до низу; накриваємо верхнім кутом тканини і тримаючи скрутку загортаємо всі складки тканини назад.

mastrklas-photo-6

7. Передня частина голови повинна бути гладенькою, по-можливості без складок.

mastrklas-photo-7

8. Беремо голову у ліву руку, а правою обмотуємо ближче до скрутки - формуємо шию.

mastrklas-photo-8

9.  Далі беремо нитки для намотування хреста. Взагалі, наші прабабусі намотували простий однотонний хрест чорного або червоного кольору. Чорний колір - жіноча енергія, спокій, вода, ніч, Луна (місяць). Червоний - чоловіча енергія, активна, Сонячна, пробивна.

     Під час намотування сакрального хреста, голову ляльки-мотанки тримаємо лівою рукою, а намотуємо нитки правою, і тільки за годинниковою стрілкою. Взагалі, будь-які частини ляльки намотуються тільки за годинниковою стрілкою.

     Обмотуємо ниткою шию ляльки, щоб закріпити нитку. Далі виводимо нитку посередині голови назад.

mastrklas-photo-9

10. обмотуємо голову і повертаємось наперед.

mastrklas-photo-10

11.  Таким чином, ми ніби обмотуємо половину голови. Про кількість витків інформації ніде не знайшла. Сама роблю непарну кількість (7,3,5,тощо).

mastrklas-photo-11

12.   Далі заводимо нитку через задню частину голови на іншу (ліву) частину шиї, і виводимо нитку наперед.

mastrklas-photo-12

13.   Тобто, ми обмотали одну частину голови (справа), а тепер обмотуємо іншу частину (зліва), і не забуваємо мотати тільки за годинниковою стрілкою.

mastrklas-photo-13

14. Повинно вийти ось так (як на фото). Якщо у вас трішки роз,їхались нитки, чи неоднакова намотка, то це нічого страшного, знічить трохи поспішили, або хвилювались. Пам,ятайте, головне у створенні ляльки-мотанки це спокій і радість, така собі спокійна радість. У моєї першої ляльки хрест зовсім худенький, декілька ниточок не дуже гарно натягнутих. Але вона стоїть на чільному місці, під іконами, і міняти її на іншу я не хочу.

mastrklas-photo-14

15. Тож дихаємо глибоко і продовжуємо. Якщо вас задовольняє вертикальна намотка, обмотуємо нитку декілька разів навколо шиї ляльки, і переходимо до горизонтальної намотки.

     Виводимо нитку ззаду голови і умовно приміряємо де буде проходити лінія намотування.

     У деяких майстрів горизонтальна лінія досить високо, в інших - майже внизу. Мені здається, що принципової різниці немає, робіть як вам зручніше.

mastrklas-photo-15

16.   Притримуючи нитку великим пальцем правої руки, намотуємо нитку горизонтально за годинниковою стрілкою.

mastrklas-photo-16

17.  Намагайтеся намотувати так, щоб нитки лягали одна біля одної, а не одна на одну. Для новачків підійдуть більш товсті нитки. Хоча, я починала із звичайних швейних ниток, тут головне не квапитись.

mastrklas-photo-17

18.   Коли ви намотали достатню кількість горизонтальних витків, виводимо нитку позад голови, опускаємо її до шиї та закріплюємо (намотуємо5-7 витків навколо шиї). нитку обриваємо, або обрізаємо.

mastrklas-photo-18

19.  Я вас вітаю з почином. Взагалі, можна залишити і таку заготовку для ляльки. Але, рекомендую всім пройти шлях до кінця.

mastrklas-photo-19

20.  Беремо нитку іншого кольору. Якщо у вас тканина для голови ляльки-мотанки кольорова, можете сміливо брати білу нитку, виходить гарне поєднання.

      Я взяла червону. Закріплюємо нитку на шиї ляльки (5-7 витків), І виводимо її з лівої сторони вертикальної чорної лінії. Намагайтеся класти витки один біля одного. Доречі, не бійтеся поправляти роботу, можна нігтиком підсувати нитку.

mastrklas-photo-20

21.  Намотуємо зліва бажану кількість витків, і виводимо нитку позад голови. Доречі, кількість витків потрібно рахувати, бо на готовій роботі один-два зайві витки будуть помітні. Рекомендую брати однакову кількість витків, наприклад: тільки сім, або тільки п,ять, тоді ви не заплутаєтесь.

mastrklas-photo-21

22.  Коли зліва намотали достатньо, виводимо нитку позаду і переходимо на іншу сторону.

mastrklas-photo-22

23.  Тепер намотуємо з правої частини вертикальної чорної лінії. Після закінчення, нитку закріплюємо навколо шиї.

mastrklas-photo-23

24.  Далі, переходимо на горизонтальну лінію. Спочатку намотуємо червону нитку над чорною.

mastrklas-photo-24

25.  Доречі, деякі майстрині намотують горизонтальнмй виток тільки над центральним кольором. Виглядає цікаво.

mastrklas-photo-25

26.  Потім намотуємо червону нитку під чорною горизонтальною лінією, виводимо нитку позаду голови ляльки і закріплюємо на ши. 9-11 витків. нитку обрізаємо, чи обриваємо.

mastrklas-photo-26

27. Тепер ви можете собою пишатися - у вас в руках справжня українська народна лялька-мотанка із сакральним хрестом. Доречі, є багато різних способів намотування хреста. Я вважаю, що кожен спосіб намотування має право на існування, і не можна вважати якийсь один найбільш правильним. Але це тільки моя думка, Я нікого не агітую.

     Голова ляльки готова.

     Тепер будемо її наряджати. Для нижньої спідниці підійде будь-яка тканина. Можна взяти білу і прикрасити її понизу тасьмою.

     Беремо відрізок тканини, обгортаємо ляльку, фіксуємо тканину біля шиї (примотуємо ниткою).

mastrklas-photo-27

28.  Для рук можна взяти так ж тканину, чи іншу. Складаємо тканину краями всередину (як для голови),  або скочуємо трубочкою, підігнувши край. Фіксуємо ниткою відділяючи долоні ляльки.

mastrklas-photo-28

29.  Примотуємо руки до шиі ззаду тлуба. Примотувати треба навхрест.

mastrklas-photo-29

30.  Далі, одягаємо нашій лялечці спідничку. Довгенький клаптик тканини призбируємо навколо талії ляльки, можна, для зручності, спочатку призібрати спідничку на нитку, а потім примотати до ляльки.

mastrklas-photo-30

31. Фартушок - невід,ємна частина української ляльки-мотанки. Це ознака господині. Фартушків може бути декілька, наприклад: більший однотонний, а поверху менший кольоровий. 

    Поряд з лялькою на фото, шматочок тканини для корсетки. Деякі майстри корсетку не роблять, а просто обмотують груди і талію стрічкою, нитками чи тасьмою.

mastrklas-photo-31

32.   Тканину для корсетки складаємо навпіл, розрізаємо посередині до лінії згину, і в сторони десь по пів сантиметра. Якщо шия товста, бокові розрізи робимо глибші.

mastrklas-photo-32

33.  Одягаємо нашій лялечці корсетку і фіксуємо її поясом. Поясом може бути товстіша нитка, стрічка, сплетена з ниток косичка, тасьма, вузенький клапоть тканини, тощо.

mastrklas-photo-33

34. Залишилось пов,язати хустинку. Можна спочатку пов,язати білу, чи однотонну хусточку, а поверх кольорову.

mastrklas-photo-34

35. Лялечка готова. Сподіваюсь усім все зрозуміло, повірте, я старалась. Якщо виникнуть якісь труднощі при виготовленні ляльки, чи намотуванні хреста, пишіть (коментарі), дзвоніть (на мобільний), заходьте ( на email).

                                  Бажаю всім успіхів в роботі над лялькою-мотанкою і творчого натхнення!                                

mastrklas-photo-35


2012-10-02 | Лілія

Клас Дякую Мені Дуже Сподобалось Ви Дуже Талановиті У вас Дуже Гарні Виходять Ляльки!


2012-10-17 | admin

Шановна Лілія, дякую вам за такі гарні відгуки про моіх лялечок. Вважаю, що кожна жінка має свій талант, і Ви не менш талановита ніж я. Бажаю Вам знайти і розвинути свій талант, Вам на втіху, а людям на радість.


2012-11-07 | Наташа

Огромное спасибо за такой отличный мастер-класс!! Все очень хорошо и ясно описано! Это наверное самое доступное описание изготовления куклы-мотанки!!!!!


2012-11-13 | admin

Уважаемая Наташа, я рада что мои скромные усилия по созданию мастер-класа вам пригодились. Сама часто пользуюсь МК , потому старалась сделать все как надо. Желаю творческих успехов!


2012-11-16 | Катя

Соглашусь, это лучшее описание)) спасибо большое!!!


2013-03-14 | Olena

Дякую за майстер клас! Дуже цікавий та інформативний! Успіху Вам у творчості!


2013-10-27 | АлЁна

привет


2014-03-31 | Сашка

Це дуже вишукана та гарна лялька мотанка!Супер!Клас!


2014-04-01 | admin

Дякую Вам за схвальний відгук.Бажаю Вам мирного неба та творчого натхнення.


2014-05-24 | Катерина

Дуже дякую за такий чудовий майстер-клас! Хочу спробувати зробити таку ляльку на подарунок для англійців. Сподіваюсь, їм сподобаэться


2015-01-27 | Людмила

Добридень, шановна майстрине! На жаль, не знаю Вашого імені. Вдячна Вам за Ваш майстер-клас. Він дуже вдалий. Ляльки Ваші чудові. Успіхів Вам в популяризації нашого народного мистецтва.


2015-06-08 | Augusto

This article aciheved exactly what I wanted it to achieve.


2015-07-01 | Настя

Такийчудовий майстер клас просто казка


2015-12-10 | Марія

чи можна зшивати деякі деталі мотанки?


2015-12-16 | Любов

Спасибі. Згодилось для уроку при виконанні творчого завдвння з учнями. Описано дуже зрозуміло.Ви майстер своєї справи!


2016-01-19 | Таня

Дякую мені дуже допомогло і дуже гарно вийшло


2016-02-21 | Катерина

Легко та доступно Крута лялька


2016-02-26 | admin

Щодо зшивання деталей мотанки: Сам спосіб виготовлення ляльки - мотанка, передбачає тільки намотування і прив,язування елементів основи ляльки. Е багато народних ляльок, в яких основа зшивається з різних частин. Особисто я створюю основу ляльки без використання голки чи клею, іноді зшиваю тільки деталі одягу ляльки. Бажаю всім творчих успіхів.


2016-09-19 | Ніна

Дякую,за чудовий майстер клас, завдяки Вам спробувала та зробила свою першу лялечку.


2016-12-15 | MaryMJ

Hello! My name is MaryMarkova, our compane need to advertise on your website. What is your prices? Thank you. Best regards, Mary.


2016-12-18 | AnnaMJ

Hello! My name is AnnaMarkova, our company need to advertise on your website. What is your prices? Thank you. Best regards, Mary.


2017-01-21 | Наташа

Дуже красиво


2017-02-19 | Татьяна

Щиро дякую. У дитячому садочку батькам дали завдання зробити мотанку. Вчора зробила, все вийшло дуже гарно. Дякую за урок, все дуже зрозуміло. Але стало шкода віддавати ляльку. Це ж мій первісток. Мабуть зроблю ще одну для садочка. Тепер я знаю, що даруватиму близьким на свята. Хай вам щастить у ваших справах.


2017-02-27 | Ангеліна

дуже гарна лялька


2017-03-03 | MaxGabrofus

Proper employment! Thanx you respecting you job http://www.amicacci.it/euroleague-1-2017/


2017-03-18 | Ангеліна

класно


2017-11-09 | Лукерья

Власноруч зроблена лялька-мотанка має чарівну силу. Вона не лише береже родинне вогнище , але й має здатність здійснювати бажання . Таку ляльку мати передавала дочці, віддаючи заміж, а та, в свою чергу, дарувала Берегиню своїй дитині.


Контакты
example2

Мотанка

Украина
Киевская обл., г. Обухов
ул.Киевская 119
магазин 'Дизайн'
(возле м-н 'Велика кишеня')

Email: birkina@i.ua

Тел: (098) 481-09-43
Поиск по сайту

Добавить комментарий