Українська вузлова лялька - захисниця
Як виглядає вузлова лялька, і чому вона так називається? Можливо ви бачили фото вузлові ляльки в Інтернеті, чи побували в Київському Музеї іграшок, а можливо вам поталанило, і чудодійна лялечка дісталась вам у спадок від прабабусі. В будь-якому випадку, ви напевне звернули увагу, що народна вузлова лялька - це лялька без обличчя. Очі, брови, вуста, ніс ніколи не промальовувалися в ляльках -оберегах. І це зовсім не тому, що наші предки не вміли малювати.
Згідно давніх вірувань, безлика лялька не зможе стати чиїм-небудь двійником, а отже - ніколи не принесе шкоди людині. Причому ні навмисно, ні випадково.
Слав’яни були впевнені: лялькам-оберегам не можна малювати обличчя ще й тому, що через очі ляльки в її господаря може вселитися злий дух.
Вузлова лялька "Берегиня"
Тверда основа.
Розмір: 30 см.
Матеріали: вовняні та хб тканини, швейні , шовкові та в,язальні нитки,
намисто дерев,яне, тасьма.
Зелений колір - здоров,я, червоний - вважається захисним. рожевий - молодість.
Тому ляльку-берегиню можна подарувати молодій жінці, вправній господині.Ключ - порядок у домі, горщик з маслом і вузлик із зерном - ситість і достаток у родині, монитки - ощадливість і прибуток.
Ціна: від 450 грн.
Для того, щоб наділити маленьку вузлову ляльку великою магічною силою, на ляльковому обличчі нитками чи стрічками виплітали кольоровий хрест - давній могутній символ Сонця.
Чому лялька зветься вузловою, або мотанкою? Справа в тому, що виготовлення цієї магічної іграшки - цілий ритуал, і використовувати ножиці, голки та інші колючо-ріжучі предмети заборонялося. Клаптики тканини рвали на менші клапті, скручували нитками, зав,язували вузликами - і ось вона, народна вузлова лялька-мотанка.
Під час створення ляльки кожна дрібниця має своє значення. Так, нитки намотували по ходу Сонця ( із сходу на захід), по спіралі (символ безкінечності духовного життя). При цьому бажали людині для якої робився оберіг добра і щастя, міцного здоров’я, начитували молитви.
Доречі, робити вузлову ляльку як оберіг, треба було тільки в "хороший" період (краще взимку). Невдалим часом були свята і вихідні дні, а також середа і п’ятниця ( в ці дні займатися рукоділлям вважалося за гріх).
Не можна було мотати ляльку-оберіг вночі, коли відьми і русалки виходять на прогулянку.
Вузлова лялька "Берегиня"
Тверда основа.
Розмір 30 см.
Матеріали: хб тканини, монитки, плетені пояси та очілля, вишитий фартушок (вишивка"Берегиня"),
швейні та в,язальні нитки.
Зелений колір - символ Матінки-Природи. Природу шанували, бо вона давала все для життя і здоров,я.
Червоний колір - захист, допомога і підтримка від Всесвіту.
Синій у поєднанні з масляножовтим - сили Води і Землі: багатство, достаток, прибуток, впевненість і стабільність.
Такі ляльки будуть гарним подарунком для родини, заміжньої жінки чи чоловіка, із побажаннями здоров,я, та довголіття щастя та добробуту, досягнення свої бажань та вирішення проблем.
Ціна: від 400 грн. за одну ляльку.
Дуже строго дотримувалися ще одного правила: змайструвати ляльку так, щоб вона стала оберегом потрібно було за один раз, не відкладаючи роботу на потім, чи на завтра. Вважалося, що зроблене вдруге перекреслює те, що було створено вперше, і таким чином оберіг втрачає свою силу.
Для виготовлення ляльки-оберегу брали клаптики ношеного одягу, до того ж "щасливого" - того, який носили в найкращі періоди життя, не затьмареного ні бідами, ні хворобами чи бідністю, ви чи ваші родичі.
Вузлова лялька "Мати з дитиною".
Тверда основа.
Розмір 30 см.
Матеріали: бязь, хб тканини, шовкові тканини, атлас, тасьма, бісер,
шовкові нитки, хустка, мереживо.
Це лялька-оберіг молодої матері і дитини, вагітних жінок.
Символ прибутку і продовження роду.
Таку лялечку варто поставити у кімнаті породілі чи вагітної жінки.
Ціна: від 550 грн.
Розмір вузлової ляльки визначався дитячою долонькою, чи відстанню від кінчика вказівного пальця до зап’ястка. При виготовленні оберегів для хлопчиків чи чоловіків використовували синій, чорний і червоний кольори. Для дівчат, жінок - білий, червоний, зелений та жовтий.
Доречі, якщо іграшки-обереги робили для старших діток, їх обов’язково підзаряджали - власник ляльки не повинен був розлучатися з нею на протязі 28 днів (місячний цикл). І господар і лялька разом їли, спали, ходили на прогулянку. Та при цьому ляльку не виставляли на показ, берегли, як зіницю ока. Вважалося, що такий оберіг служить від 3 до 7 років.
2016-06-21 | Audel
What lietiabrng knowledge. Give me liberty or give me death.
2018-02-19 | Віка
Очень помогло. Спасибо.*,