Українська вузлова лялька  - захисниця

 

 

      Як виглядає вузлова лялька, і чому вона так називається? Можливо ви бачили фото вузлові ляльки в Інтернеті, чи побували в Київському Музеї іграшок, а можливо вам поталанило, і чудодійна лялечка дісталась вам у спадок від прабабусі. В будь-якому випадку, ви напевне звернули увагу, що народна вузлова лялька - це лялька без обличчя. Очі, брови, вуста, ніс ніколи не промальовувалися в ляльках -оберегах. І це зовсім не тому, що наші предки не вміли малювати.

      Згідно давніх вірувань, безлика лялька не зможе стати чиїм-небудь двійником, а отже - ніколи не принесе шкоди людині. Причому ні навмисно, ні випадково.

      Слав’яни були впевнені: лялькам-оберегам не можна малювати обличчя ще й тому, що через очі ляльки в її господаря може вселитися злий дух.

берегиня з вузликом

    Вузлова лялька "Берегиня"

Тверда основа.

Розмір: 30 см.

Матеріали: вовняні та хб тканини, швейні , шовкові та в,язальні нитки,

  намисто дерев,яне, тасьма.

 Зелений колір - здоров,я, червоний - вважається захисним. рожевий - молодість.

Тому ляльку-берегиню  можна подарувати молодій жінці, вправній господині.Ключ - порядок у домі, горщик з маслом і вузлик із зерном - ситість і достаток у родині, монитки - ощадливість і прибуток.

Ціна: від 450 грн.

 

 

  Для того, щоб наділити маленьку вузлову ляльку великою магічною силою, на ляльковому обличчі нитками чи стрічками виплітали кольоровий хрест - давній могутній символ Сонця.

      Чому лялька зветься вузловою, або мотанкою? Справа в тому, що виготовлення цієї магічної іграшки - цілий ритуал, і використовувати ножиці, голки та інші колючо-ріжучі предмети заборонялося. Клаптики тканини рвали на менші клапті, скручували нитками, зав,язували вузликами - і ось вона, народна вузлова лялька-мотанка.

      Під час створення ляльки кожна дрібниця має своє значення. Так, нитки намотували по ходу Сонця ( із сходу на захід), по спіралі (символ безкінечності духовного життя). При цьому бажали людині для якої робився оберіг добра і щастя, міцного здоров’я, начитували молитви.

      Доречі, робити вузлову ляльку як оберіг, треба було тільки в "хороший" період (краще взимку). Невдалим часом були свята і вихідні дні, а також середа і п’ятниця ( в ці дні займатися рукоділлям вважалося за гріх).

     Не можна було мотати ляльку-оберіг вночі, коли відьми і русалки виходять на прогулянку.

три берегині

 Вузлова лялька "Берегиня"

Тверда основа.

Розмір 30 см.

Матеріали: хб тканини, монитки, плетені пояси та очілля, вишитий фартушок (вишивка"Берегиня"),

 швейні та в,язальні нитки.

  Зелений колір - символ Матінки-Природи. Природу шанували, бо вона давала все для життя і здоров,я.

Червоний колір - захист,  допомога і підтримка від Всесвіту.

Синій у поєднанні з масляножовтим - сили Води і Землі: багатство, достаток, прибуток, впевненість і стабільність.

Такі ляльки будуть гарним подарунком для родини, заміжньої жінки чи чоловіка, із побажаннями здоров,я, та довголіття щастя та добробуту, досягнення свої бажань та вирішення проблем.

Ціна: від 400 грн. за одну ляльку.

    Дуже строго дотримувалися ще одного правила: змайструвати ляльку так, щоб вона стала оберегом потрібно було за один раз, не відкладаючи роботу на потім, чи на завтра. Вважалося, що зроблене вдруге перекреслює те, що було створено вперше, і таким чином оберіг втрачає свою силу.

     Для виготовлення  ляльки-оберегу брали клаптики ношеного одягу, до того ж "щасливого" - того, який носили в найкращі періоди життя, не затьмареного ні бідами, ні хворобами чи бідністю, ви чи ваші родичі.

mama z dytynou 3

Вузлова лялька "Мати з дитиною".

Тверда основа.

Розмір 30 см.

Матеріали: бязь, хб тканини, шовкові тканини, атлас, тасьма, бісер,

шовкові нитки, хустка, мереживо.

Це лялька-оберіг молодої матері і дитини, вагітних жінок.

Символ прибутку і продовження роду.

Таку лялечку варто поставити у кімнаті породілі чи вагітної жінки.

Ціна: від 550 грн.

 

     Розмір вузлової ляльки визначався дитячою долонькою, чи відстанню від кінчика вказівного пальця до зап’ястка. При виготовленні оберегів для хлопчиків чи чоловіків використовували синій, чорний і червоний кольори.  Для дівчат, жінок - білий, червоний, зелений та жовтий.

     Доречі, якщо іграшки-обереги робили для старших діток, їх обов’язково підзаряджали - власник ляльки не повинен був розлучатися з нею на протязі 28 днів (місячний цикл). І господар і лялька разом їли, спали, ходили на прогулянку. Та при цьому ляльку не виставляли на показ, берегли, як зіницю ока. Вважалося, що такий оберіг служить від 3 до 7 років.


2016-06-21 | Audel

What lietiabrng knowledge. Give me liberty or give me death.


2018-02-19 | Віка

Очень помогло. Спасибо.*,


Контакты
example2

Мотанка

Украина
Киевская обл., г. Обухов
ул.Киевская 119
магазин 'Дизайн'
(возле м-н 'Велика кишеня')

Email: birkina@i.ua

Тел: (098) 481-09-43
Поиск по сайту

Добавить комментарий